۰۹۳۳۷۳۷۴۵۱۸

پشتیبانی ۲۴ ساعته

خرید رم سرور HP

اگر برای افزایش سرعت، پایداری و توان پردازشی سرور خود به حافظه بیشتری نیاز دارید، خرید رم سرور HP یکی از مهم ترین راهکارهای ارتقای سرور است. افزایش ظرفیت RAM می تواند به اجرای همزمان برنامه ها، ماشین های مجازی، دیتابیس ها، سرویس های تحت شبکه و پردازش حجم بالای اطلاعات کمک کند.

با این حال، انتخاب رم سرور فقط بر اساس ظرفیت، مثلا 32 یا 64 گیگابایت، انجام نمی شود. نوع حافظه، نسل DDR، سرعت انتقال داده، ساختار RDIMM یا LRDIMM، تعداد Rank، سازگاری با پردازنده و نحوه نصب ماژول ها همگی باید با مدل سرور هماهنگ باشند.

در رامان سرور می توانید انواع رم سرور HP و HPE را برای نسل ها و مدل های مختلف سرور بررسی کنید و پیش از خرید، سازگاری حافظه با سرور خود را مشخص کنید.

رم سرور چیست؟

RAM یا Random Access Memory حافظه موقت و پرسرعت سیستم است. زمانی که سرور در حال اجرای سیستم عامل، نرم افزار، دیتابیس یا ماشین مجازی است، اطلاعات مورد نیاز پردازنده در حافظه RAM قرار می گیرد تا CPU بتواند با سرعت بیشتری به آنها دسترسی داشته باشد.

برخلاف HDD و SSD که برای ذخیره سازی دائمی اطلاعات استفاده می شوند، RAM یک حافظه فرار است. بنابراین با خاموش شدن سرور، اطلاعات موقت موجود در RAM از بین می رود.

در سرورهای سازمانی، انتخاب حافظه مناسب اهمیت بیشتری دارد؛ زیرا سرور ممکن است به صورت شبانه روزی و تحت بار کاری سنگین فعالیت کند. به همین دلیل HPE از فناوری هایی مانند ECC و حافظه های Registered برای افزایش پایداری و قابلیت اطمینان سیستم استفاده می کند.

چرا رم سرور HP اهمیت دارد؟

کمبود RAM می تواند باعث افزایش استفاده از حافظه مجازی، کاهش سرعت اجرای برنامه ها و افت عملکرد سرور شود. این موضوع در سرورهایی که چندین سرویس یا ماشین مجازی را همزمان اجرا می کنند، بیشتر خود را نشان می دهد.

افزایش RAM می تواند در شرایط مناسب مزایایی مانند موارد زیر داشته باشد:

  • اجرای همزمان سرویس ها و نرم افزارهای بیشتر
  • افزایش ظرفیت مورد استفاده در مجازی سازی
  • بهبود عملکرد دیتابیس ها
  • کاهش فشار ناشی از کمبود حافظه
  • امکان اجرای ماشین های مجازی بیشتر
  • افزایش ظرفیت سیستم برای پردازش داده های حجیم
  • بهبود تجربه کاربران در سرویس های تحت شبکه

البته افزایش ظرفیت RAM همیشه به معنی افزایش مستقیم سرعت CPU نیست. اگر مشکل اصلی سرور پردازنده، ذخیره سازی یا شبکه باشد، ارتقای RAM به تنهایی مشکل را برطرف نمی کند.

تفاوت رم سرور با رم کامپیوتر چیست؟

RAM سرور و RAM کامپیوتر از نظر عملکرد پایه مشابه هستند، اما حافظه های مخصوص سرور برای استفاده در محیط های حرفه ای و پایدار طراحی می شوند.

مهم ترین تفاوت ها شامل موارد زیر است:

ویژگی رم کامپیوتر رم سرور
کاربرد سیستم های شخصی و ورک استیشن سرورها و دیتاسنترها
ECC بسته به پلتفرم در بسیاری از حافظه های سروری وجود دارد
Registered معمولا ندارد RDIMM در سرورها بسیار رایج است
ظرفیت معمولا پایین تر امکان استفاده از ظرفیت های بسیار بالاتر
پایداری مناسب استفاده عمومی طراحی شده برای بار کاری مداوم
سازگاری وابسته به مادربرد وابسته به مدل سرور، CPU و معماری حافظه
قیمت معمولا پایین تر معمولا بالاتر

بنابراین نمی توان هر RAM معمولی را روی سرور HP نصب کرد. نوع حافظه باید با مادربرد، پردازنده و قوانین Memory Population سرور سازگار باشد.

انواع رم سرور HP

در سرورهای HPE با انواع مختلفی از DIMM مواجه می شوید. مهم ترین آنها عبارتند از:

RDIMM چیست؟

RDIMM یا Registered DIMM یکی از رایج ترین انواع حافظه در سرورهای HPE است. در این نوع حافظه، یک Register بین کنترلر حافظه و ماژول های DRAM قرار می گیرد و به مدیریت بار الکتریکی و پایداری سیستم کمک می کند.

RDIMM برای بسیاری از سرورهای سازمانی انتخاب استاندارد محسوب می شود.

LRDIMM چیست؟

LRDIMM یا Load Reduced DIMM برای کاهش بار الکتریکی روی کنترلر حافظه طراحی شده است و امکان استفاده از ظرفیت های بالاتر را در پلتفرم های سازگار فراهم می کند.

LRDIMM و RDIMM جایگزین مستقیم یکدیگر نیستند و نباید بدون بررسی مشخصات سرور با یکدیگر ترکیب شوند.

UDIMM چیست؟

UDIMM یا Unbuffered DIMM فاقد Register است و ارتباط مستقیم تری میان کنترلر حافظه و ماژول دارد. برخی سرورهای خاص و پلتفرم های کوچک تر از UDIMM استفاده می کنند.

نکته بسیار مهم این است که RDIMM، LRDIMM و UDIMM را نباید به صورت دلخواه با یکدیگر ترکیب کرد. HPE در مستندات خود برای پلتفرم های مختلف، محدودیت های مشخصی برای ترکیب انواع DIMM تعیین کرده است.

ECC در رم سرور چیست؟

ECC مخفف Error-Correcting Code است. این فناوری برای شناسایی و در بسیاری از موارد اصلاح خطاهای حافظه طراحی شده است.

در سرورهایی که اطلاعات مهم سازمان روی آنها پردازش می شود، خطاهای حافظه می توانند باعث ناپایداری سیستم یا خراب شدن داده های در حال پردازش شوند. استفاده از حافظه ECC به افزایش قابلیت اطمینان سیستم کمک می کند.

به همین دلیل ECC یکی از ویژگی های مهم حافظه های سروری است و هنگام خرید RAM برای سرور HP باید نوع و قابلیت ECC حافظه بررسی شود.

البته ECC به این معنی نیست که RAM در برابر تمام انواع خرابی یا خطا کاملا مصون است. این فناوری برای مدیریت انواع مشخصی از خطاهای حافظه طراحی شده و قابلیت دقیق آن به معماری پلتفرم و نوع DIMM بستگی دارد.

DDR3، DDR4 و DDR5 چه تفاوتی دارند؟

DDR نسل فناوری حافظه را مشخص می کند. در سرورهای HP، بسته به نسل و مدل سرور ممکن است با DDR3، DDR4 یا DDR5 مواجه شوید.

نسل فناوری رایج در سرورهای HP نمونه کاربرد
DDR3 PC3 بسیاری از سرورهای Gen8
DDR4 PC4 سرورهای Gen9 و Gen10
DDR5 DDR5 RDIMM بسیاری از سرورهای Gen11 جدید

این جدول یک راهنمای کلی است و برای خرید نهایی باید مدل دقیق سرور بررسی شود.

رم DDR3 سرور HP

DDR3 در نسل های قدیمی تر HPE مانند بسیاری از سرورهای Gen8 مورد استفاده قرار گرفته است.

برای نمونه، HPE برای سرورهای Gen8 ماژول های DDR3 با سرعت هایی مانند 1333، 1600 و 1866 MT/s و انواع RDIMM، LRDIMM و UDIMM را در مدل های مختلف ارائه کرده است.

اگر سرور شما Gen8 است، خرید RAM DDR4 یا DDR5 به جای DDR3 امکان پذیر نیست؛ زیرا نوع حافظه باید با پلتفرم سرور سازگار باشد.

رم DDR4 سرور HP

DDR4 در سرورهای نسل نهم و دهم HP/HPE بسیار رایج است.

برای نمونه، HPE برای برخی سرورهای Gen9 حافظه های DDR4 با سرعت های 2133 و 2400 MT/s را معرفی کرده و در Gen10 نیز حافظه های DDR4 با سرعت های بالاتر مانند 2666 و 2933 MT/s مورد استفاده قرار گرفته اند. سرعت قابل استفاده به مدل پردازنده و پیکربندی حافظه بستگی دارد.

رم DDR5 سرور HP

DDR5 نسل جدیدتر حافظه سروری است و در سرورهای HPE Gen11 مورد استفاده قرار می گیرد.

برای نمونه، HPE برای برخی پلتفرم های Gen11 ماژول های DDR5-4800 RDIMM را در ظرفیت های 16، 32، 64، 96، 128 و حتی ظرفیت های بالاتر معرفی کرده است. در برخی پلتفرم ها و پردازنده ها سرعت های بالاتر نیز پشتیبانی می شود.

بنابراین عبارت «رم Gen11 حتما 4800 است» دقیق نیست؛ سرعت نهایی به سرور، CPU، نوع DIMM و نحوه Populate کردن اسلات های حافظه بستگی دارد.

رم مناسب سرور HP G8

سرورهای HP Gen8 عمدتا از حافظه DDR3 استفاده می کنند.

بسته به مدل سرور، پردازنده و نوع DIMM، گزینه هایی مانند RDIMM، LRDIMM و در برخی مدل ها UDIMM قابل استفاده هستند.

برای مثال، HPE برای برخی سرورهای ProLiant Gen8 ماژول های DDR3-1333، DDR3-1600 و DDR3-1866 را ارائه کرده است.

بنابراین برای خرید رم سرور HP G8 باید ابتدا مدل دقیق دستگاه، پردازنده و نوع حافظه فعلی بررسی شود.

سرورهای رایج Gen8

  • HPE ProLiant DL360 Gen8
  • HPE ProLiant DL380 Gen8
  • HPE ProLiant ML350 Gen8
  • HPE ProLiant DL160 Gen8
  • HPE ProLiant DL320 Gen8

نوع و ظرفیت قابل پشتیبانی در هر مدل ممکن است متفاوت باشد.

رم مناسب سرور HP G9

نسل نهم HP از DDR4 استفاده می کند و نسبت به Gen8 جهش قابل توجهی در فناوری حافظه دارد.

در سرورهای Gen9 می توان بسته به مدل و پردازنده از RDIMM و LRDIMM استفاده کرد. HPE برای پلتفرم های Gen9 نمونه های DDR4-2133 و DDR4-2400 را معرفی کرده است.

از سرورهای شناخته شده این نسل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • HPE ProLiant DL360 Gen9
  • HPE ProLiant DL380 Gen9
  • HPE ProLiant ML350 Gen9
  • HPE ProLiant DL160 Gen9
  • HPE ProLiant DL180 Gen9

هنگام خرید رم HP G9 بهتر است مشخصات پردازنده Xeon، نوع DIMM، ظرفیت هر ماژول و چیدمان اسلات ها بررسی شود.

رم مناسب سرور HP G10

سرورهای HPE Gen10 عمدتا از DDR4 استفاده می کنند و در این نسل گزینه های متنوعی از RDIMM و LRDIMM در دسترس است.

برای نمونه، HPE برای DL380 Gen10 حافظه های DDR4-2666 و DDR4-2933 را در ظرفیت ها و ساختارهای مختلف معرفی کرده است. حداکثر ظرفیت و سرعت قابل استفاده به پردازنده و پیکربندی حافظه وابسته است.

مدل های متداول Gen10 شامل:

  • HPE ProLiant DL360 Gen10
  • HPE ProLiant DL380 Gen10
  • HPE ProLiant ML350 Gen10
  • HPE ProLiant DL160 Gen10
  • HPE ProLiant DL180 Gen10

اگر سرور شما برای مجازی سازی یا اجرای دیتابیس استفاده می شود، قبل از انتخاب ظرفیت RAM باید میزان مصرف واقعی حافظه و تعداد ماشین های مجازی یا سرویس ها بررسی شود.

رم مناسب سرور HP G11

در نسل یازدهم HPE، DDR5 نقش اصلی را در پلتفرم های جدید ایفا می کند.

برای نمونه، برخی سرورهای Gen11 از DDR5 RDIMM با سرعت 4800 MT/s پشتیبانی می کنند و در پلتفرم ها و پردازنده های مشخص، گزینه های سرعت بالاتر نیز وجود دارد. HPE تاکید می کند که حداکثر سرعت حافظه به نوع DIMM، پیکربندی حافظه و مدل پردازنده وابسته است.

برخی مدل های شناخته شده Gen11 عبارتند از:

  • HPE ProLiant DL360 Gen11
  • HPE ProLiant DL380 Gen11
  • HPE ProLiant DL560 Gen11
  • HPE ProLiant DL365 Gen11
  • HPE ProLiant ML350 Gen11

نکته مهم این است که همه سرورهای Gen11 لزوما از یک نوع پردازنده یا یک سرعت حافظه استفاده نمی کنند. به همین دلیل برای خرید RAM Gen11 باید مدل دقیق سرور و CPU مشخص باشد.

جدول مقایسه رم سرور HP در نسل های مختلف

نسل سرور فناوری حافظه انواع رایج DIMM نمونه سرعت های متداول
Gen8 DDR3 RDIMM / LRDIMM / برخی مدل ها UDIMM 1333 تا 1866 MT/s
Gen9 DDR4 RDIMM / LRDIMM 2133 تا 2400 MT/s
Gen10 DDR4 RDIMM / LRDIMM 2666 تا 2933 MT/s در پلتفرم های سازگار
Gen11 DDR5 RDIMM 4800 MT/s و بالاتر در پلتفرم های سازگار

اعداد جدول برای مقایسه کلی نسل ها هستند و به معنی پشتیبانی تمام مدل های هر نسل از همه سرعت ها نیستند. مشخصات نهایی باید بر اساس QuickSpecs مدل دقیق سرور و پردازنده بررسی شود.

تفاوت RDIMM و LRDIMM چیست؟

یکی از مهم ترین سوالات هنگام خرید رم سرور، انتخاب بین RDIMM و LRDIMM است.

RDIMM از Register برای کاهش بار روی کنترلر حافظه استفاده می کند و در بسیاری از سرورهای سازمانی گزینه رایج است.

LRDIMM با استفاده از معماری Load Reduced امکان مدیریت ظرفیت های بالاتر را در پلتفرم های سازگار فراهم می کند.

اما نکته مهم این است که این دو نوع حافظه را نمی توان بدون توجه به مشخصات سرور با یکدیگر ترکیب کرد.

برای مثال، HPE در مستندات سرورهای خود صراحتا اعلام می کند که انواع مختلف DIMM مانند UDIMM، RDIMM و LRDIMM نباید در یک سرور به صورت ترکیبی استفاده شوند.

بنابراین قبل از خرید باید دقیقا مشخص شود که سرور شما از کدام نوع حافظه پشتیبانی می کند.

Rank در رم سرور چیست؟

روی مشخصات RAM ممکن است عبارت هایی مانند 1R، 2R، 4R یا 8R مشاهده کنید.

Rank به ساختار سازماندهی تراشه های حافظه روی ماژول اشاره دارد.

رایج ترین موارد عبارتند از:

  • 1R: Single Rank
  • 2R: Dual Rank
  • 4R: Quad Rank
  • 8R: Octal Rank

Rank یکی از مشخصاتی است که می تواند روی نحوه نصب و ظرفیت قابل استفاده حافظه تاثیر داشته باشد. بنابراین هنگام ارتقای RAM بهتر است فقط ظرفیت را در نظر نگیرید و Rank ماژول نیز بررسی شود.

سرعت رم سرور با MHz یا MT/s؟

در مشخصات جدید حافظه های DDR، عبارت MT/s بیشتر از MHz استفاده می شود.

MT/s نشان دهنده تعداد انتقال داده در هر ثانیه است. برای مثال DDR5-4800 به معنای نرخ انتقال 4800 میلیون انتقال در ثانیه است.

بنابراین هنگام مقایسه حافظه ها بهتر است به مشخصات واقعی DIMM و اطلاعات HPE توجه شود و صرفا بر اساس عدد فرکانس تصمیم گیری نشود.

آیا می توان رم سرور با ظرفیت های متفاوت را ترکیب کرد؟

در بعضی پلتفرم ها ترکیب ظرفیت های مختلف ممکن است امکان پذیر باشد، اما این کار همیشه بهترین انتخاب برای عملکرد نیست.

قوانین Memory Population HPE بر اساس مدل سرور، تعداد پردازنده ها، تعداد کانال های حافظه، Rank و نوع DIMM تعیین می شوند.

برای رسیدن به بهترین عملکرد معمولا بهتر است ماژول ها به صورت متوازن و مطابق ترتیب پیشنهادی HPE نصب شوند.

در سرورهای چندپردازنده ای نیز توزیع متوازن حافظه میان CPUها اهمیت زیادی دارد. HPE در مستندات Gen11 بر متعادل کردن ظرفیت حافظه میان پردازنده های نصب شده برای دستیابی به عملکرد بهتر تاکید می کند.

چگونه ظرفیت مناسب رم سرور را انتخاب کنیم؟

ظرفیت مورد نیاز RAM به نوع استفاده از سرور بستگی دارد.

سرور برای سرویس های سبک

برای سرویس هایی مانند:

  • وب سرور
  • DNS
  • فایل سرور سبک
  • سرویس های داخلی

ممکن است ظرفیت های پایین تر کافی باشند.

سرور برای مجازی سازی

در محیط VMware، Hyper-V یا سایر پلتفرم های مجازی سازی، RAM یکی از مهم ترین منابع سرور است.

اگر چند ماشین مجازی روی سرور اجرا می کنید، باید RAM مورد نیاز هر VM، حافظه مورد نیاز سیستم عامل میزبان و مقداری فضای مناسب برای رشد آینده را در نظر بگیرید.

سرور دیتابیس

برای دیتابیس های بزرگ، افزایش RAM می تواند امکان نگهداری داده ها و Cache بیشتری را در حافظه فراهم کند.

در این حالت انتخاب ظرفیت باید بر اساس حجم دیتابیس، تعداد کاربران، نوع Queryها و میزان مصرف واقعی RAM انجام شود.

قبل از خرید رم سرور HP چه مواردی را بررسی کنیم؟

برای جلوگیری از خرید RAM ناسازگار، این موارد را بررسی کنید:

1. مدل دقیق سرور

مثلا DL380 Gen9 و DL380 Gen10 اگرچه نام مشابهی دارند، اما حافظه مورد استفاده آنها متفاوت است.

2. نسل سرور

نسل سرور مشخص می کند که باید به دنبال DDR3، DDR4 یا DDR5 باشید.

3. مدل پردازنده

سرعت و ظرفیت حافظه قابل استفاده می تواند به CPU نیز وابسته باشد.

4. نوع DIMM

مشخص کنید سرور شما به RDIMM، LRDIMM یا UDIMM نیاز دارد.

5. ظرفیت هر ماژول

ظرفیت 16GB، 32GB، 64GB، 128GB و ظرفیت های بالاتر باید با پلتفرم سرور سازگار باشد.

6. Rank

1R، 2R، 4R و سایر ساختارهای Rank ممکن است روی نحوه Populate کردن حافظه تاثیر بگذارند.

7. سرعت حافظه

سرعت RAM باید با قابلیت سرور و پردازنده هماهنگ باشد.

8. تعداد اسلات های آزاد

قبل از خرید بررسی کنید چند DIMM Slot در اختیار دارید و چه تعداد ماژول در حال حاضر نصب شده است.

9. نحوه چیدمان حافظه

سرورهای HPE برای نصب DIMMها ترتیب مشخصی دارند. رعایت این ترتیب برای عملکرد صحیح و استفاده بهینه از پهنای باند حافظه اهمیت دارد.

آیا خرید رم سرور استوک مناسب است؟

خرید رم سرور استوک می تواند برای ارتقای سرورهای قدیمی مانند Gen8، Gen9 و حتی برخی پلتفرم های Gen10 گزینه اقتصادی باشد.

رم های HPE SmartMemory استوک در صورتی که از منبع معتبر تهیه شده و از نظر سلامت و سازگاری بررسی شوند، می توانند برای بسیاری از پروژه ها انتخاب مناسبی باشند.

در خرید RAM استوک بهتر است موارد زیر بررسی شود:

  • سلامت فیزیکی ماژول
  • عدم وجود آثار خوردگی یا آسیب
  • ظرفیت واقعی
  • نوع DDR
  • نوع DIMM
  • Rank
  • سرعت
  • سازگاری با مدل سرور
  • تست سلامت RAM
  • شرایط گارانتی یا مهلت تست فروشنده

رم سرور نو بهتر است یا استوک؟

پاسخ به نوع پروژه و بودجه بستگی دارد.

اگر سرور جدید است یا برای یک زیرساخت حساس سازمانی استفاده می شود، خرید حافظه نو می تواند انتخاب مناسب تری باشد.

در مقابل، برای سرورهای قدیمی مانند Gen8 و Gen9 که قیمت قطعات نو آنها ممکن است نسبت به ارزش کل سرور بالا باشد، رم استوک سالم و تست شده می تواند گزینه اقتصادی تری باشد.

در هر دو حالت، سازگاری RAM از نو یا استوک بودن آن مهم تر است.

قیمت رم سرور HP

قیمت رم سرور HP به عوامل مختلفی بستگی دارد و نمی توان یک قیمت ثابت برای تمام مدل ها اعلام کرد.

مهم ترین عوامل موثر بر قیمت عبارتند از:

  • نسل RAM
  • DDR3، DDR4 یا DDR5 بودن
  • ظرفیت ماژول
  • RDIMM یا LRDIMM بودن
  • سرعت حافظه
  • Rank
  • نو یا استوک بودن
  • برند و کیفیت ماژول
  • وضعیت موجودی بازار
  • مدل دقیق سرور و میزان تقاضا

معمولا حافظه های DDR5 با ظرفیت و فناوری جدیدتر نسبت به بسیاری از ماژول های DDR4 قیمت بالاتری دارند، اما برای مقایسه واقعی باید مدل و ظرفیت دقیق RAM بررسی شود.

چرا نباید فقط ارزان ترین رم سرور را خرید؟

RAM یکی از قطعات سرور است که سازگاری آن اهمیت زیادی دارد.

ممکن است دو ماژول روی کاغذ هر دو 32GB و DDR4 باشند، اما یکی RDIMM و دیگری LRDIMM باشد یا Rank و مشخصات داخلی متفاوتی داشته باشند.

همچنین ممکن است RAM از نظر ظرفیت با سرور سازگار باشد اما با CPU یا پیکربندی فعلی بهترین عملکرد را ارائه نکند.

به همین دلیل هنگام خرید، قیمت باید در کنار سازگاری، سلامت، اصالت و شرایط تست یا گارانتی بررسی شود.

خرید رم سرور HP از RamanServer

اگر قصد ارتقای سرور خود را دارید، پیش از خرید RAM بهتر است مدل دقیق سرور و مشخصات حافظه فعلی را بررسی کنید.

در RamanServer می توانید برای انتخاب رم مناسب سرور HP بر اساس مدل دستگاه، نسل سرور، ظرفیت مورد نیاز و نوع حافظه اقدام کنید.

اگر بین چند مدل RAM مردد هستید، مشخصات سرور خود مانند:

  • مدل سرور
  • نسل سرور
  • مدل CPU
  • ظرفیت RAM فعلی
  • تعداد DIMMهای نصب شده
  • ظرفیت مورد نیاز

را در اختیار کارشناس فروش قرار دهید تا گزینه سازگار با پلتفرم شما انتخاب شود.

سوالات متداول درباره رم سرور HP

بهترین رم برای سرور HP چیست؟

یک مدل واحد را نمی توان به عنوان بهترین RAM برای تمام سرورهای HP معرفی کرد. بهترین رم، ماژولی است که از نظر نسل DDR، نوع DIMM، ظرفیت، سرعت، Rank و سازگاری با CPU و مادربرد با سرور شما مطابقت داشته باشد.

رم HP G8 چه نوعی است؟

سرورهای Gen8 عمدتا از DDR3 استفاده می کنند و بسته به مدل سرور می توانند از RDIMM، LRDIMM و در برخی مدل ها UDIMM پشتیبانی کنند.

رم HP G9 چه نوعی است؟

سرورهای Gen9 از DDR4 استفاده می کنند و بسته به مدل و پردازنده می توانند از حافظه هایی مانند RDIMM و LRDIMM استفاده کنند.

رم HP G10 چه نوعی است؟

سرورهای Gen10 عمدتا از DDR4 استفاده می کنند. در مدل هایی مانند DL380 Gen10، HPE حافظه های DDR4 با سرعت های 2666 و 2933 MT/s را ارائه کرده است.

رم HP G11 چه نوعی است؟

در بسیاری از پلتفرم های جدید Gen11 از DDR5 RDIMM استفاده می شود. سرعت و ظرفیت نهایی به مدل سرور، پردازنده و نحوه نصب DIMMها بستگی دارد.

آیا می توان RAM معمولی کامپیوتر را روی سرور HP نصب کرد؟

خیر، در اکثر موارد نمی توان RAM معمولی دسکتاپ را جایگزین حافظه سروری کرد. نوع DIMM، ECC، Registered بودن و سازگاری با پلتفرم باید بررسی شود.

آیا می توان RDIMM و LRDIMM را با هم ترکیب کرد؟

خیر. در پلتفرم های HPE، ترکیب انواع مختلف DIMM مانند RDIMM و LRDIMM پشتیبانی نمی شود و باید مطابق دستورالعمل همان سرور عمل کرد.

برای سرور مجازی سازی چقدر RAM لازم است؟

مقدار RAM به تعداد ماشین های مجازی، سیستم عامل آنها، نرم افزارهای نصب شده و میزان مصرف واقعی حافظه بستگی دارد. برای انتخاب دقیق، بهتر است مصرف RAM فعلی و ظرفیت مورد نیاز آینده نیز در نظر گرفته شود.

رم سرور استوک ارزش خرید دارد؟

اگر RAM از فروشنده معتبر تهیه شود، سلامت آن تست شده باشد و با سرور سازگاری داشته باشد، رم استوک می تواند برای ارتقای سرورهای قدیمی گزینه اقتصادی مناسبی باشد.

جمع بندی

خرید رم سرور HP یکی از موثرترین روش ها برای افزایش ظرفیت حافظه و آماده کردن سرور برای بارهای کاری سنگین تر است؛ اما انتخاب RAM مناسب تنها با توجه به ظرفیت انجام نمی شود.

نسل سرور، نوع DDR، RDIMM یا LRDIMM بودن، ECC، ظرفیت، سرعت، Rank، مدل پردازنده و نحوه چیدمان DIMMها همگی باید بررسی شوند.

برای سرورهای قدیمی مانند HP G8 معمولا باید سراغ DDR3 رفت، سرورهای G9 و G10 عمدتا با DDR4 کار می کنند و در بسیاری از سرورهای جدید G11 حافظه DDR5 RDIMM مورد استفاده قرار می گیرد. با این حال، مشخصات نهایی همیشه باید بر اساس مدل دقیق سرور و CPU بررسی شود.

اگر برای انتخاب بین چند مدل RAM، ارتقای ظرفیت سرور یا بررسی سازگاری حافظه با سرور HP خود نیاز به راهنمایی دارید، می توانید مشخصات سرور را برای کارشناسان رامان سرور ارسال کنید تا پیش از خرید، گزینه مناسب بررسی شود.